Upravit stránku
28. 03. 2017Administrátor Julius

Stopujete v koupelně poctivě dvě minuty čištění zubů a když nemáte po ruce kartáček na zuby, spoléháte na jablko? Pak zbystřete, protože jsou vaše zdravé návyky ovlivněny častými mýty, které se pojí s péčí o zuby a dutinu ústní. Jaké to jsou a co možná nevíte o zubním kazu?

Očista dočista

Správná péče o chrup je bezesporu základ prevence zubního kazu a dalších nežádoucích jevů. Jenže nestačí ráno a večer poctivě stopovat dvě minuty, kdy kmitáte kartáčkem po zubech – ráno ve spěchu, večer unavení. Snadno pak sklouznete k tomu, že řezáky zepředu úplně září, ale co ostatní zuby? „Je důležité čistit všechny zuby ze všech stran, tedy i mezizubní prostory, na což zpravidla dvě minuty nestačí,“ říká dentální hygienistka Mgr. Petra Křížová. Nehypnotizujte tedy očima stopky nebo přesýpací hodiny a raději se soustřeďte na to, aby vaše zuby byly po čištění skutečně hladké a zbavené všech nečistot. Velký důraz by měl být kladen na používání mezizubních pomůcek, jako jsou dentální nitě nebo mezizubní kartáčky.

Voda nad jablko

Když zrovna nemáte příležitost po jídle zuby vyčistit, zapomeňte na jablko. Je možné, že právě po jeho konzumaci máte příjemný pocit hladkých zubů, ale o čištění nemůže být řeč. Například kvůli cukru a kyselinám, které jablko obsahuje a které mění pH v ústech. „Mnohem efektivnější je vypláchnout si ústa obyčejnou vodou. Užitečné jsou i žvýkačky bez cukru, protože žvýkáním podporujete tvorbu slin, které vám sladké nebo kyselé v ústech naředí,“ vysvětluje Petra Křížová.

Zdravé zuby nemusí být zářivě bílé

Krásné bílé zuby jsou spjaté s neodolatelným úsměvem filmových hvězd a také s naší představou, jak má zdravý chrup vypadat. Odstín našich zubů je individuální, a tak je někomu do vínku dána zářivá bělost, zatímco u jiných mají i zdravé zuby s dobrou péčí nažloutlý či našedlý nádech. Přirozenou bělost vašich zubů si můžete snadno odvodit od odstínu bělma vašich očí.

Dědictví, nebo infekce?

U zubaře si na některé příbuzné vzpomeneme častěji než na jejich narozeniny. Pokud se vám kazí zuby jako tetě Heleně, na vině nejsou vaše společné geny. „Zubní kaz je totiž onemocnění, které způsobují bakterie nacházející se v plaku na povrchu zubu. Ty se vznikem zubního kazu souvisejí mnohem více než vaše geny. Dědičné v rodině jsou však často návyky, ať už stravovací nebo ty spojené s péčí o dutinu ústní, “ zdůrazňuje dentální hygienistka Petra Křížová.
 

Kaz nezastavíš… Nebo?

K zubnímu kazu máme často odevzdaný postoj. Když už vznikne, nedá se nic dělat a dříve (což je samozřejmě výrazně lepší) nebo později nás přiměje k návštěvě odborníka. Ve skutečnosti je prvním projevem vznikajícího zubního kazu demineralizace a vznik „bílé“ skvrny. V této fázi je ještě možné dalšímu šíření zubního kazu zamezit, a to důkladným očištěním a fluoridací. Změna barvy zubu je stálá, ale kaz se už dále šířit nemusí.

TIP PRO VÁS:

Pro intenzivní domácí péči je určen přípravek elmex® gelée, léčivý přípravek pro lokální fluoridaci. Koncentrovaný zubní gel, který obsahuje  téměř 10x vyšší množství fluoridů než běžná pasta, a chrání tak povrch zubu před působením kyselin, které našim zubům neprospívají. Díky svým účinkům léčí počínající zubní kaz a minimalizuje riziko jeho vzniku. Použití tohoto gelu je velmi jednoduché. Stačí jej jednou týdně kartáčkem nebo vatovou tyčinkou nanést na povrch zubů a nechat působit. Po aplikaci není třeba vyplachovat ústa, stačí jen vyplivnout přebytečný gel. Jeho použití je vhodné a efektivně působí i při zvýšené citlivosti zubů.

Povinné sdělení u léčivého přípravku:

Elmex®gelée je lék k použití v dutině ústní. Obsahuje léčivé látky: směs aminfluoridů a fluorid sodný. Čtěte pečlivě příbalovou informaci!

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti