Upravit stránku
22. 03. 2017Administrátor Julius
Návštěva zubaře je pro většinu z nás spojena s nepříjemnými pocity, a to přesto, že se o svůj chrup staráme. Nebo si to alespoň myslíme. V čem děláme při ústní hygieně často chyby a jak můžeme minimalizovat riziko vzniku zubního kazu, kterým podle dostupných statistik trpí až 80 % Čechů? Pomoct může, mimo jiné, pravidelná fluoridace!

Špatná technika a doba čištění

Za vznik zubního kazu může ve většině případů nedostatečná péče spočívající jak v nesprávné technice čištění, tak času, který péči o chrup věnujeme. Zuby bychom si měli čistit minimálně 2x denně po dobu alespoň tří minut. Platí přitom, že zuby bychom neměli drhnout, ale pomalými jemnými tahy od shora dolů čistit zub po zubu.

Pasta a kartáček nestačí!


Kromě standardního zubního kartáčku používejte také ten mezizubní, který dosáhne i do těžko dostupných míst. Po ruce byste také měli vždy mít zubní nit a proces denního čištění zakončit důkladným výplachem ústní vodou.

Pozor na oslabené zuby!

Vyhýbejte se čištění bezprostředně po konzumaci kyselých potravin a nápojů (např. pomerančový džus, káva, víno aj.), kdy je vaše zubní sklovina oslabena a zásah kartáčkem by nepříznivý vliv kyselin ještě umocnil. Opatrně je třeba také postupovat v případě domácího bělení, které může kvůli nešetrné abrazi vašim zubům spíše uškodit. Je lepší se vždy svěřit do odborných rukou a běleným zubům věnovat i specifickou péči.

Příklady táhnou

Do zásad pravidelné péče o zuby zasvěťte také vaše děti. Čím dříve si je osvojí, tím lépe. Právě dětské zuby jsou díky konzumaci často nevhodných potravin velmi náchylné ke vzniku zubního kazu, což má velký vliv i na správný vývoj jejich druhého chrupu. Jděte jim příkladem, pokud to jen trochu půjde, čistění absolvujte společně a dohlížejte na to, aby bylo dostatečné. Nezapomínejte také na pravidelné návštěvy zubaře, který může problém odhalit včas a včas jej také řešit!

Fluoridace jako rituál

Depilace, manikúra, pleťová maska… zkrátka pravidelné rituály v údržbě našeho zevnějšku, kterým se věnujeme alespoň jedenkrát týdně. Zkuste se stejnou samozřejmostí dopřát něco podobného i vašim zubům. Pomocí zubního kartáčku na ně po běžném čištění aplikujte speciální zubní gel s vysokým obsahem aminfluoridů (např. elmex gelée), který remineralizuje zubní sklovinu a dokáže tak předejít či úspěšně léčit počínající zubní kaz a ošetřit citlivé zubní krčky. „Pokud k pravidelnému čištění zubní pastou s obsahem fluoridu přidáme jednou týdně aplikaci léčivým gelem s vysokou koncentrací aminfluoridů a fluoridu sodného, uděláte pro své zuby maximum,“ říká stomatoložka MUDr. Lenka Landová a doplňuje: „Vrstva tvořená aminfluoridy je navíc odolná proti mechanické abrazi a není odstraněna sliněním. V dutině ústní jsou aminfluoridy rychle distribuovány i do hůře přístupných oblastí jako jsou mezizubní prostory.“

Léčba počínajícího zubního kazu pod taktovkou elmex® gelée

TIP PRO VÁS:

Pro intenzivní domácí péči je určen přípravek elmex® gelée, léčivý přípravek pro lokální fluoridaci. Koncentrovaný zubní gel, který obsahuje  téměř 10x vyšší množství fluoridů než běžná pasta, a chrání tak povrch zubu před působením kyselin, které našim zubům neprospívají. Díky svým účinkům léčí počínající zubní kaz a minimalizuje riziko jeho vzniku. Použití tohoto gelu je velmi jednoduché. Stačí jej jednou týdně kartáčkem nebo vatovou tyčinkou nanést na povrch zubů a nechat působit. Po aplikaci není třeba vyplachovat ústa, stačí jen vyplivnout přebytečný gel. Jeho použití je vhodné a efektivně působí i při zvýšené citlivosti zubů.

Povinné sdělení u léčivého přípravku:

Elmex®gelée je lék k použití v dutině ústní. Obsahuje léčivé látky: směs aminfluoridů a fluorid sodný. Čtěte pečlivě příbalovou informaci!